Bizi Takip Edin

  • Facebooktan Takip Edin
  • Twitterdan Takip Edin
  • Google Plus Takip Edin
  • Linked-In Takip Edin

DANISMA HATTI

(212) 442 35 35

 
SURİYELİ'LERE 1 YILLIK İKAMET İZNİ VERİLİYOR
 

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Suriye'den gelen ve pasaportu olan Suriye vatandaşlarına, sınır illeri hariç bir yıl ikamet izni verildiğini bildirdi.                           

Suriye ile Türkiye arasındaki ikili anlaşma çerçevesinde Suriye vatandaşları pasaportları ile Türkiye’ye vizesiz giriş yapıyorlar. Suriyeliler, pasaportla normal yollardan giriş yaptıklarında da Türkiye’de 3 ay kalabiliyorlar. Ancak 3 ay sonunda Türkiye’yi terketmezlerse “kanun dışı” duruma düşüyorlar. İçişleri Bakanlığı, Suriye’deki durumun düzelmemesi nedeniyle ülkelerine dönemeyenlerin mağdur olmaması için çalışma başlattı ve Türkiye’ye sınırdan ya da üçüncü ülkelerden, pasaportla giriş yapan Suriyelilere bir yıl ikamet izni verilmesi kararını aldı. Başbakan Tayyip Erdoğan son olarak Mısır’a yaptığı ziyarette Türkiye’deki Suriye vatandaşlarının sayısı konusunda bilgi vermiş, ikamet izninden yararlanacak durumda olan yaklaşık 60 bin Suriyeli’nin bulunduğu söylemişti. Başbakan Erdoğan, Kahire’deki açıklamasında, Suriye dışında 2.5 milyon göçmen bulunduğunu, sadece Türkiye’de bulunan Suriyeli sayısının 170 bine ulaştığını, bunun 110 bininin konteyner kentlerde bulunduğunu söylemişti. 

İkamet izni, halen Suriye sınırındaki illerde kurulmuş olan kamplarda yaşayan Suriyelileri kapsamayacak. Kamplardaki Suriyeliler, kendi ülkelerinde yaşanan çatışmalar nedeniyle Türkiye’ye kaçarak gelmiş ve sınırdan, pasaport kullanmadan geçerek, Türkiye devleti tarafından oluşturulan kamplara yerleştirilmişlerdi. Kamplardaki Suriyelilerin statüsünü Türkiye resmen, “misafir” olarak kabul ediyor. Türkiye , ülkeye vizesiz ve pasaportla yasal yollarla girmiş, ancak kanuni kalma süresi olan 3 ayı doldurmuş olan Suriye vatandaşlarına ikamet hakkı tanıyor fakat bu hak otomatik olarak uygulanmayacak. Suriyeliler için oluşturulan ikamet kararı çerçevesi içine giren Suriye vatandaşlarının, ikamet almak için mutlaka 5683 sayılı kanun uyarınca, Emniyet makamlarına başvuru yapmaları da gerekecek. Türkiye’de halen 200 binden fazla yabancı uyruklu ikamet iznine sahip. Haber Tarihi : 2014-11-28 02:13:10