Bizi Takip Edin

  • Facebooktan Takip Edin
  • Twitterdan Takip Edin
  • Google Plus Takip Edin
  • Linked-In Takip Edin

DANISMA HATTI

(212) 442 35 35

 
Yabancı Evlilikleri Mercek Altında
 

Antalya'da polis, kayıtdışı çalışmak ya da fuhuş yapmak amacıyla Türkiye'de uzun süreli kalmak isteyenlerin çokça başvurduğu formalite evlilikleri mercek altına aldı. Antalya'da polis, kayıtdışı çalışmak ya da fuhuş yapmak amacıyla Türkiye'de uzun süreli kalmak isteyenlerin çokça başvurduğu formalite evlilikleri mercek altına aldı.

Antalya Emniyeti Yabancılar Şube Müdürlüğü, formalite evlilikleri belirlemek amacıyla, 1 komiser, 1 başpolis ve 8 polis memurundan oluşan 4 ekiple, Türklerle evlenen yabancıların evlerini ziyaret ediyor. Türk vatandaşı olmayı ve Türkiye'de yaşamayı tercih eden yabancıların evlerine giden ekipler, hem yabancıların dertlerini dinliyor hem de Türkiye'deki mevzuatla ilgili bilgiler veriyor.

Ülkede kalan yabancılara suç ve suçlulara karşı korunma yöntemleri hakkında bilgi de veren ekipler, Türklerle 'formalite' evlilik yapan yabancı uyruklu kişileri de belirlemeye başladı. Art niyetli kişilerin Türkiye'de kalmalarının önüne geçmeyi amaçlayan ekipler, çiftlerin birbirine olan davranışları, çocuklarının olup olmadığı, aynı evde kalan diğer kişilerin kimliklerine kadar, yaptıkları detaylı incelemeyle evlilik hakkında rapor tutuyor.

 

20 ÇİFT HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

 

  İl merkezinde son üç ayda yapılan çalışmalarda, 20 formalite evlilik tespit edildiğini söyleyen Antalya Emniyeti Yabancılar Şube Müdürü Ozan Akkuş, bu evlilikleri gerçekleştiren kişiler hakkında işlem yapıldığını açıkladı. Akkuş, formalite evlilik yaptığı saptanan yabancı uyruklu kişinin ikamet izninin iptal edilerek, Türkiye'yi terk etmesi için 15 gün süre tanındığını söyledi. Akkuş, formalite evlilik yaptığı gerekçesiyle ikamet izni iptal edilen yabancıların Türkiye'ye tekrar gelebilmeleri ve uzun süre kalma taleplerinin Emniyet Genel Müdürlüğü'nün uygun görmesi şartına bağlandığına dikkat çekerek, Türklerle formalite evlilik yapan yabancıların uzun süreli vize taleplerinin ise Türkiye'nin yurtdışındaki konsoloslukları tarafından kabul edilmediğini sözlerine ekledi.

 

Haber Tarihi : 16 Ocak 2013Haber Tarihi : 2014-11-28 02:15:50